P&P bild


 

P&P Golf Championship 2020

Tävlingen avgörs för nionde året i följd på natursköna och alltid solsäkra Sollentuna GK, fredagen den 7 augusti 2020.

Vinnare 2012: André Baggström, American Express, 42p
Vinnare 2013: Björn Palmqvist, HM, 33p
Vinnare 2014: Niclas Cronemyr, Cronemyr Consulting, 39p 
Vinnare 2015: Tommy Walter, Nu Skin, 43p
Vinnare 2016: Arvid Axland, Pool 45p!
Vinnare 2017: Susanne Bohman-Snäll, Black Mountain GCC, 37p
Vinnare 2018: Richard Hamarstedt, Eurocard, 39p
Vinnare 2019: André Baggström, American Express, 40p
Vinnare 2020. ?

Tävlingen avgjörs i följande kategorier:
Prisutdelning sker när sista bollen tagit sin lunch!

- Individuell mästare poängbogey
- Lagmästare i treboll, två bästa poängen per hål räknas.
- Long Drive Män, Kvinnor hål 8
- Närmast flagg, hål 14
- Dagens längsta putt
- Dagens Birdie, med längst avgörande putt.
- Dagens Vattenplaning
- Flest hittade bollar
- Mest missnöjd med spelet
- Mest nöjd med spelet
- Den som haft det roligast!
- Dagens funktionär
​​​​​​
Mästaren får pokal, champagne och inbjudan till 10-års jubilerande Stora Måldagen 2021, torsdagen 21 januari inkl VIP middagsbankett på restaurang KNUT .

Rangebollar och banguide ingår. Varje deltagare betalar subventionerade 400 kr i greenfee och bidrar med symbolisk gåva till prisbordet

P&P Meetings är arrangör.
Aktiv Finans sponsrar lunchbanketten.
.
Välkommen till Sollentuna GK fredag 7 augusti.

Tee off 7 augusti 2020


07.00
Andreas Lindström, TellorSell
Sten Sundeman,  Storadio.aero
Lennart Paulsson P&P Meetings

07.10
Jens Petter Stenseth, Unlimited Travel Group
Niklas Birgetz, UNICEF
Lotti Paulsson, LottiP cashmere collection

07.20
Per Forslund, Reforce International
Arvid Axland, Pool Kommunikationsbyrå
Fredrik Andersson, Feffes Matkoncept

07.30
Anders Hallrin, Mörtnäs Måleri
Anders Blomqvist, Städpoolen
Jeanette Sjöström, Opsell 
 
07.40
Richard Hammarstedt, SEB Eurocard
Rabi Yousef, Aktiv Finans
Ajay Vadher, Dell Technologies

07.50
Anna Dafgård, Nobina Sverige
Helena Strömbäck, Näringslivsdepartementet
Sofia Gunnarsson, Revisionsbyrån Allians

08.00
Mikael Utterud, Protargo
Christer Backman, Plana Juridiska AB
Tomas Thelander, Commaxx
 
08.10
Magnus Edin, Amedin Scandinavia
Niclas Cronemyr, BeOne Communication & PR
Andreas Näsman, Konsult

08.20
Jonas Bohr, SIP Nordic
Göran Adlén, Adlén.nu
Lena Klaesson, Eventeffect

08.30
Johan Bäckström, UPS
Per Edman, Dreamwork
Johan Gravestam IFÖ & IDO Badrum
  
08.40
Patrik Jerrestam, Travel News & RES
Klavs Pedersen, Black Mountain GCC
Berndt Paulsson, MOVE Publications
  
08.50
Andreas Kullberg, Kullberg Evolution
Stefan Ekelund, Relacom Group
Susanne Boman-Snäll, Black Mountain GCC

09.00
Anders Ahlberg, Travel Consultant
Niklas Ceresjö, Ferratum
Anders Törnroth, Stockholm City Conference Centre
Bjorn Palmqvist, Palmqvist & Co